Zmiany rynku części zamiennych do aut

Konkurencja na rynku pojazdów samochodowych zmusza producentów aut do wprowadzania nowych modeli samochodów dużo częściej niż to było jeszcze kilkanaście lat temu. Cykl ten skrócił się nawet do 3-4 lat, gdy w minionym czasie zaprojektowanie nowego modelu następowało w okresie 8-9 lat. Jest to wynikiem coraz dynamiczniejszego rozwoju rynku samochodowego na świecie i w Europie. Taka sytuacja nie pozostaje bez wpływu na rynek części samochodowych.

Nowo wypuszczane modele aut, nie są już tak dobrze dopracowane od strony technicznej jak ich poprzednicy. Zwraca uwagę słabsza żywotność zastosowanych w montażu części zamiennych. Tendencja silników do awarii oraz układu przeniesienia napędu może nie odbiega on przyjętych norm, ale na pewno układ przeniesienia napędu – koła dwumasowe i zawieszenie, pozostają piętą achillesową nowych samochodów. części samochodoweTaki stan rzeczy wprawia w zadowolenie właścicieli warsztatów mechanicznych i producentów części samochodowych. Ostatnimi czasy obserwujemy szybki rozwój tych branż. Co prawda jeżeli w przypadku pierwszych wymienionych, prowadzi to do unowocześnienia niezbyt taniego parku maszynowego, to w przypadku warsztatów mechanicznych, złagodzenie praw firm produkujących samochody w stosunku do nieautoryzowanych autoserwisów w sprawach dotyczących obsługi gwarancyjnej, spowodowało dynamiczny wzrost rentowności tych zakładów.
Posiadacze nowych, pozostających na gwarancji aut, nie muszą już pod ryzykiem utraty gwarancji, dokonywać płatnych napraw w serwisach autoryzowanych. Poza tym nie stosować do napraw tak zwanych, oryginalnych auto części, sygnowanych logo producenta pojazdu. Wystarczające jest to, że zamontują części zamienne niezależnego producenta o zbliżonych do oryginału parametrach. auto części
Wszystko to sprawia, że klasyczny właściciel nowego samochodu stoi przed prawdziwą rozterką jeśli chodzi o wybór odpowiednich części zamiennych do swojego samochodu. Z jednej strony autoryzowane sieci kuszą promocjami i obniżkami, z drugiej dostęp do części od niezależnych producentów jest tak duży, że konkurencja między nimi w znakomitym stopniu kompensuje zabiegi dostawców oryginałów.

To co trzeba wiedzieć, to jest to, że rynek zamienników jest mocno zróżnicowany, a jakość ich wykonania bardzo różna. Można decydować się na najtańsze rozwiązania ale trzeba mieć świadomość, że nie otrzymamy wówczas produktu zbyt wysokiej jakości. Wśród zamienników występują producenci wytwarzający części na pierwszy montaż fabryczny dla koncernów samochodowych. Jakość takich produktów jest identyczna z tymi, oznakowanymi logo producenta samochodu. Tak jak we wszystkich aspektach handlu – cena nie zawsze powinna być głównym wskaźnikiem wyboru. Warto o tym pomyśleć przy zakupie części samochodowych do swojego samochodu.