Filtr oleju i olej silnikowy

oleje i filtryFiltr oleju oraz olej silnikowy z uwagi na to, że ich żywotność jest stosunkowo krótka w porównaniu do innych płynów i części samochodu, są jednymi z najczęściej wymienianych części eksploatacyjnych we współczesnym aucie. Warto o tym pamiętać i przeczytać ten artykuł aby mieć głębszą wiedzę, jakie mają zadanie do zrobienia oraz za co tak na prawdę odpowiadają.
Ażeby filtr dobrze wypełniał swoje zadanie musi być prawidłowo dobrany. Zbyt duże oczka mogą powodować przedostanie się opiłków metalu, pyłu lub kurzu do oleju nie zapewniając odpowiedniej filtracji. Może to prowadzić do szybszego zanieczyszczenia,a a tym samym do zużycia części silnika.

oleje i filtry Powinno się unikać używanie zużytego filtra z poprzedniego cyklu, ponieważ grozi to jego zatkaniem i w efekcie pominięciem etapu filtracji. To samo może zdarzyć się, gdy użyjemy niewłaściwy filtr, przypuszczalnie o niedostatecznie dużej powierzchni układu filtracyjnego.
Wymiana filtra olejowego jest nieodłącznym elementem wymiany oleju. Niezastosowanie tej zasady skutkuje gorszą pracą układu smarowania. Skutki mogą być różne – od wahania ciśnienia w układzie smarowania do przeniknięcia niefiltrowanego oleju. Do zadań oleju należy transport ciepła oraz odpowiednie smarowanie. Oprócz tego olej przemywa smarowane powierzchnie i transportuje zanieczyszczenia. Filtr ma za zadanie przechwycić jak najwięcej zanieczyszczeń, które cyrkulują wraz z olejem tworząc coraz większe cząstki. Największe skutki niewłaściwego doboru filtra widzimy w silniku. Niezapewnienie olejowi właściwego ciśnienia i zanieczyszczenia mogą spowodować gorsze smarowanie silnika czego skutkiem czego istnieje możliwość szybszego zużycia silnika.

filtry i olejePróba zamontowania filtra do silnika innego typu nie skończy się najlepiej. Różnica może być minimalna, ale wystarczająca by układ smarowania zaczął źle pracować. W wyborze filtra dobrze jest poradzić się doświadczonego mechanika.